ASP Documents

 16/12/2014

 Yes


 2014 - Election of six judges - Results

 

 
 
Elected judges
  
Name Nationality Round Elected

CHUNG,
Chang-ho

Republic of Korea1
Yes
HOFMAŃSKI,
Piotr ​
​Poland4​Yes​
KOVÁCS,
Péter
​Hungary 22​Yes​
MINDUA, ​
Antoine Kesia-Mbe
Democratic Republic of 
the Congo
10​Yes​
PERRIN DE BRICHAMBAUT, 
Marc Pierre
​France6​​Yes
SCHMITT,
Bertram ​
​Germany6​Yes​

  

   
1>>  |  2>>  |  3>>  |  4>>  |  5>>  |  6>>  |  7>>  |  8>>  |  9>>  |   
  10>> | 11>>12>> | 13>>14>> | 15>> | 16>> | 17>>18>> | 19>>
  20>> | 21>>22>>   
     

Results of the twenty-second round


Last Update : 16 December 2014
Held on 16 December 2014, 12:00 (New York Time)

                            Number of ballot papers:116
Number of invalid ballots:0
Number of abstentions: 0
Number of valid ballots: 116
Number of States Parties voting:    116
Two-thirds required majority: 78

 

Results (twenty-second round)

Name Nationality Votes Elected
1.KOVÁCS,
Péter ​ 
​Hungary 79Yes​
2.PEREIRA, ​
Maria Natércia Gusmão
​Timor-Leste 37No​

 

 

Results of the twenty-first round


Last Update : 16 December 2014
Held on 16 December 2014, 11:10 (New York Time)

                            Number of ballot papers:115
Number of invalid ballots:0
Number of abstentions: 0
Number of valid ballots: 115
Number of States Parties voting:    115
Two-thirds required majority: 77

 

Results (twenty-first round)

Name Nationality Votes Elected
1.KOVÁCS,
Péter ​ 
​Hungary 73No​
2.PEREIRA, ​
Maria Natércia Gusmão
​Timor-Leste 42No​

 

 

Results of the twentieth round


Last Update : 16 December 2014
Held on 16 December 2014, 10:40 (New York Time)

                            Number of ballot papers:116
Number of invalid ballots:1
Number of abstentions: 1
Number of valid ballots: 115
Number of States Parties voting:    114
Two-thirds required majority: 76

 

Results (twentieth round)

Name Nationality Votes Elected
1.KOVÁCS,
Péter ​ 
​Hungary 70No​
2.PEREIRA, ​
Maria Natércia Gusmão
​Timor-Leste 44No​

 

 

Results of the nineteenth round


Last Update : 16 December 2014
Held on 16 December 2014, 10:10 (New York Time)

                            Number of ballot papers:112
Number of invalid ballots:1
Number of abstentions: 1
Number of valid ballots: 111
Number of States Parties voting:    110
Two-thirds required majority: 74

 

Results (nineteenth round)

Name Nationality Votes Elected
1.KOVÁCS,
Péter ​ 
​Hungary 66No​
2.PEREIRA, ​
Maria Natércia Gusmão
​Timor-Leste 44No​

 

 

Results of the eighteenth round


Last Update : 15 December 2014
Held on 15 December 2014, 17:25 (New York Time)

                            Number of ballot papers:116
Number of invalid ballots:1
Number of abstentions: 1
Number of valid ballots: 115
Number of States Parties voting:    114
Two-thirds required majority: 76

 

Results (eighteenth round)

Name Nationality Votes Elected
1.KOVÁCS,
Péter ​ 
​Hungary 65No​
2.PEREIRA, ​
Maria Natércia Gusmão
​Timor-Leste 49No​

 

 

Results of the seventeenth round


Last Update : 15 December 2014
Held on 15 December 2014, 16:50 (New York Time)

                            Number of ballot papers:116
Number of invalid ballots:0
Number of abstentions: 1
Number of valid ballots: 116
Number of States Parties voting:    115
Two-thirds required majority: 77

 

Results (seventeenth round)

Name Nationality Votes Elected
1.KOVÁCS,
Péter ​ 
​Hungary 65No​
2.PEREIRA, ​
Maria Natércia Gusmão
​Timor-Leste 50No​

 

 

Results of the sixteenth round


Last Update : 15 December 2014
Held on 15 December 2014, 15:50 (New York Time)

                            Number of ballot papers:115
Number of invalid ballots:0
Number of abstentions: 1
Number of valid ballots: 115
Number of States Parties voting:    114
Two-thirds required majority: 76

 

Results (sixteenth round)

Name Nationality Votes Elected
1.KOVÁCS,
Péter ​ 
​Hungary 62No​
2.PEREIRA, ​
Maria Natércia Gusmão
​Timor-Leste 52No​

 

 

Results of the fifteenth round


Last Update : 15 December 2014
Held on 15 December 2014, 15:10 (New York Time)

Number of ballot papers:112
Number of invalid ballots:0
Number of abstentions: 1
Number of valid ballots: 112
Number of States Parties voting:    111
Two-thirds required majority: 74

 

Results (fifteenth round)

Name Nationality Votes Elected
1.KOVÁCS,
Péter ​ 
​Hungary 59No​
2.PEREIRA, ​
Maria Natércia Gusmão
​Timor-Leste 52No​

 

 

Results of the fourteenth round


Last Update : 15 December 2014
Held on 15 December 2014, 12:00 (New York Time)

                            Number of ballot papers:118
Number of invalid ballots:0
Number of abstentions: 1
Number of valid ballots: 118
Number of States Parties voting:     117
Two-thirds required majority: 78

 

Results (fourteenth round)

Name Nationality Votes Elected
1.KOVÁCS,
Péter ​ 
​Hungary 60No​
2.PEREIRA, ​
Maria Natércia Gusmão
​Timor-Leste 57No​

 

 

Results of the thirteenth round


Last Update : 15 December 2014
Held on 15 December 2014, 11:10 (New York Time)

                            Number of ballot papers:118
Number of invalid ballots:0
Number of abstentions: 1
Number of valid ballots: 118
Number of States Parties voting:   117
Two-thirds required majority: 78

 

Results (thirteenth round)

Name Nationality Votes Elected
1.KOVÁCS,
Péter ​ 
​Hungary 60No​
2.PEREIRA, ​
Maria Natércia Gusmão
​Timor-Leste 57No​

 

 

Results of the twelfth round


Last Update : 15 December 2014
Held on 15 December 2014, 10:10 (New York Time)

                            Number of ballot papers:115
Number of invalid ballots:1
Number of abstentions: 0
Number of valid ballots: 114
Number of States Parties voting:      114
Two-thirds required majority: 76

 

Results (twelfth round)

Name Nationality Votes Elected
1.KOVÁCS,
Péter ​ 
​Hungary 44No​
2.PEREIRA, ​
Maria Natércia Gusmão
​Timor-Leste 46No​
3.THELIN,
Krister Hans
​Sweden24No​

 

 

Results of the eleventh round


Last Update : 12 December 2014
Held on 12 December 2014, 16:45 (New York Time)

                            Number of ballot papers:119
Number of invalid ballots:2
Number of abstentions: 0
Number of valid ballots: 117
Number of States Parties voting:   117
Two-thirds required majority: 78

 

Results (eleventh round)

Name Nationality Votes Elected
1.​​BRANT,
Leonardo Nemer Caldeira
​Brazil14No​
2.KOVÁCS,
Péter ​ 
​Hungary 46No​
3.PEREIRA, ​
Maria Natércia Gusmão
​Timor-Leste 29No​
4.THELIN,
Krister Hans
​Sweden28No​

 

 

Results of the tenth round


Last Update : 12 December 2014
Held on 12 December 2014, 15:50 (New York Time)

                            Number of ballot papers:118
Number of invalid ballots:0
Number of abstentions: 0
Number of valid ballots: 118
Number of States Parties voting:   118
Two-thirds required majority: 79

 

Results (tenth round)

Name Nationality Votes Elected
​1.ALAPINI-GANSOU, 
Reine Adelaide Sophie
​Benin03No​
2.​​BRANT,
Leonardo Nemer Caldeira
​Brazil19No​
3.KOVÁCS,
Péter ​ 
​Hungary 55No​
4.MINDUA, ​
Antoine Kesia-Mbe
Democratic Republic of the Congo84Yes
5.PEREIRA, ​
Maria Natércia Gusmão
​Timor-Leste 31No​
6.THELIN,
Krister Hans
​Sweden36No​

 

 

Results of the ninth round


Last Update : 12 December 2014
Held on 12 December 2014, 11:30 (New York Time)

                            Number of ballot papers:118
Number of invalid ballots:1
Number of abstentions: 0
Number of valid ballots: 117
Number of States Parties voting:   117
Two-thirds required majority: 78

 

Results (ninth round)

Name Nationality Votes Elected
​1.ALAPINI-GANSOU, 
Reine Adelaide Sophie
​Benin03No​
2.​​BRANT,
Leonardo Nemer Caldeira
​Brazil22No​
3.KOVÁCS,
Péter ​ 
​Hungary 56No​
4.MINDUA, ​
Antoine Kesia-Mbe
Democratic Republic of the Congo77No​
​5.PEREIRA, ​
Maria Natércia Gusmão
​Timor-Leste 33No​
6.THELIN,
Krister Hans
​Sweden37No​

 

 

Results of the eighth round


Last Update : 12 December 2014
Held on 12 December 2014, 10:05 (New York Time)

                            Number of ballot papers:114
Number of invalid ballots:1
Number of abstentions: 0
Number of valid ballots: 113
Number of States Parties voting:   113
Two-thirds required majority: 76

 

Results (eighth round)

Name Nationality Votes Elected
​1.ALAPINI-GANSOU, 
Reine Adelaide Sophie
​Benin04No​
2.​​BRANT,
Leonardo Nemer Caldeira
​Brazil24No​
3.KOVÁCS,
Péter ​ 
​Hungary 57No​
4.MINDUA, ​
Antoine Kesia-Mbe
Democratic Republic of the Congo71No​
5.PEREIRA, ​
Maria Natércia Gusmão
​Timor-Leste 29No​
6.THELIN,
Krister Hans
​Sweden37No​

 

 

Results of the seventh round


Last Update : 10 December 2014
Held on 10 December 2014, 17:44 (New York Time)

                            Number of ballot papers:119
Number of invalid ballots:0
Number of abstentions: 0
Number of valid ballots: 119
Number of States Parties voting:   119
Two-thirds required majority: 80

 

Results (seventh round)

Name Nationality Votes Elected
​1.ALAPINI-GANSOU, 
Reine Adelaide Sophie
​Benin06No​
2.​​BRANT,
Leonardo Nemer Caldeira
​Brazil22No​
3.ĐURĐEVIĆ,
Zlata ​ 
​Croatia10​No​
4.KOVÁCS,
Péter ​ 
​Hungary 54No​
5.MINDUA, ​
Antoine Kesia-Mbe
Democratic Republic of the Congo69No​
​6.PEREIRA, ​
Maria Natércia Gusmão
​Timor-Leste 34No​
7.THELIN,
Krister Hans
​Sweden35No​
8. ​UGREKHELIDZE,
Mindia ​  
​Georgia03No​

 

 

Results of the sixth round


Last Update : 10 December 2014
Held on 10 December 2014, 16:44 (New York Time)

                            Number of ballot papers:118
Number of invalid ballots:1
Number of abstentions: 0
Number of valid ballots: 117
Number of States Parties voting:   117
Two-thirds required majority: 78

 

Results (sixth round)

Name Nationality Votes Elected
​1.ALAPINI-GANSOU, 
Reine Adelaide Sophie
​Benin13No​
2.​​BRANT,
Leonardo Nemer Caldeira
​Brazil33No​
3.ĐURĐEVIĆ,
Zlata ​ 
​Croatia26​No​
4.KOVÁCS,
Péter ​ 
​Hungary 63No​
​5.MINDUA, ​
Antoine Kesia-Mbe
Democratic Republic of the Congo65​No​
6.PEREIRA, ​
Maria Natércia Gusmão
​Timor-Leste 34No​
7. ​PERRIN DE BRICHAMBAUT, 
Marc Pierre ​
​France87​Yes​
8.SCHMITT,
Bertram ​ 
​Germany79Yes​
9.THELIN,
Krister Hans
​Sweden43No​
10. ​UGREKHELIDZE,
Mindia ​  
​Georgia10No​

 

 

Results of the fifth round


Last Update : 10 December 2014
Held on 10 December 2014, 15:10 (New York Time)

                            Number of ballot papers:117
Number of invalid ballots:1
Number of abstentions: 0
Number of valid ballots: 116
Number of States Parties voting:   116
Two-thirds required majority: 78

 

Results (fifth round)

Name Nationality Votes Elected
​1.ALAPINI-GANSOU, 
Reine Adelaide Sophie
​Benin20No​
​2.BIRMONTIENĖ,
Toma
​​Lithuania 12No​
3.​​BRANT,
Leonardo Nemer Caldeira
​Brazil34No​
4.ĐURĐEVIĆ,
Zlata ​ 
​Croatia24​No​
5.KOVÁCS,
Péter ​ 
​Hungary 56No​
​6.MINDUA, ​
Antoine Kesia-Mbe
Democratic Republic of the Congo66​No​
​7.PEREIRA, ​
Maria Natércia Gusmão
​Timor-Leste 35No​
​8. ​PERRIN DE BRICHAMBAUT, 
Marc Pierre ​
​France73​No​
9.SCHMITT,
Bertram ​ 
​Germany71No​
10.THELIN,
Krister Hans
​Sweden45No​
11. ​UGREKHELIDZE,
Mindia ​  
​Georgia15No​

 

 

Results of the fourth round


Last Update : 9 December 2014
Held on 9 December 2014, 16:57 (New York Time)

                            Number of ballot papers:119
Number of invalid ballots:3
Number of abstentions: 0
Number of valid ballots: 116
Number of States Parties voting:   116
Two-thirds required majority: 78

 

Results (fourth round)

Name Nationality Votes Elected
​1.ALAPINI-GANSOU, 
Reine Adelaide Sophie
​Benin23No​
​2.BIRMONTIENĖ,
Toma
​​Lithuania 25No​
3.​​BRANT,
Leonardo Nemer Caldeira
​Brazil28No​
4.ĐURĐEVIĆ,
Zlata ​ 
​Croatia38​No​
5. ​HOFMAŃSKI,
Piotr ​ 
​Poland87​Yes​
6.KOVÁCS,
Péter ​ 
​Hungary 68No​
​7.MINDUA, ​
Antoine Kesia-Mbe
Democratic Republic of the Congo54​No​
​8.PEREIRA, ​
Maria Natércia Gusmão
​Timor-Leste 24No​
​9. ​PERRIN DE BRICHAMBAUT, 
Marc Pierre ​
​France75​No​
10.SCHMITT,
Bertram ​ 
​Germany71No​
11.THELIN,
Krister Hans
​Sweden52No​
12. ​UGREKHELIDZE,
Mindia ​  
​Georgia23No​

 

 

   

Results of the third round


Last Update : 9 December 2014
Held on 9 December 2014, 15:05 (New York Time)

                            Number of ballot papers:119
Number of invalid ballots:3
Number of abstentions: 0
Number of valid ballots: 116
Number of States Parties voting:   116
Two-thirds required majority: 78

 

Results (third round)

Name Nationality Votes Elected
​1.ALAPINI-GANSOU, 
Reine Adelaide Sophie
​Benin20No​
​2.BAHLOUL,  
Abdelkader Ben Ali
​Tunisia17No​
​3.BIRMONTIENĖ,
Toma
​​Lithuania 27No​
​4.​​BRANT,
Leonardo Nemer Caldeira
​Brazil27No​
5.ĐURĐEVIĆ,
Zlata ​ 
​Croatia34​No​
6. GONTŠAROV,
Pavel
​Estonia27No​
7. ​HOFMAŃSKI,
Piotr ​ 
​Poland72No​
8.KOVÁCS,
Péter ​ 
​Hungary 59​No​
​9.MINDUA, ​
Antoine Kesia-Mbe
Democratic Republic of the Congo51​No​
10.PEREIRA, ​
Maria Natércia Gusmão
​Timor-Leste 20No​
11. ​PERRIN DE BRICHAMBAUT, 
Marc Pierre ​
​France67No​
12. ​RATIARAISOA,
Harimahefa ​
​Madagascar​14No​
13.SCHMITT,
Bertram ​ 
​Germany69No​
14.THELIN,
Krister Hans
​Sweden44​No​
15. ​UGREKHELIDZE,
Mindia ​  
​Georgia​25No​

 

 

 

   

Results of the second round


Last Update : 9 December 2014
Held on 9 December 2014, 10:05 (New York Time)

                            Number of ballot papers:118
Number of invalid ballots:11
Number of abstentions: 0
Number of valid ballots: 107
Number of States Parties voting:   107
Two-thirds required majority: 72

 

Results (second round)

Name Nationality Votes Elected
​1.ALAPINI-GANSOU, 
Reine Adelaide Sophie
​Benin16No​
​2.BAHLOUL,  
Abdelkader Ben Ali
​Tunisia15No​
​3.BENNEH,
Emmanuel Yaw
​Ghana03No​
​4.BIRMONTIENĖ,
Toma
​​Lithuania 20No​
​5.​​BRANT,
Leonardo Nemer Caldeira
​Brazil35No​
6.ĐURĐEVIĆ,
Zlata ​ 
​Croatia35​No​
​7. GONTŠAROV,
Pavel
​Estonia23No​
​8. ​HOFMAŃSKI,
Piotr ​ 
​Poland66​No​
​9.KOVÁCS,
Péter ​ 
​Hungary 59​No​
​10.MINDUA, ​
Antoine Kesia-Mbe
Democratic Republic of the Congo42​No​
​11.PEREIRA, ​
Maria Natércia Gusmão
​Timor-Leste 19No​
​12. ​PERRIN DE BRICHAMBAUT, 
Marc Pierre ​
​France58​No​
​13. ​RATIARAISOA,
Harimahefa ​
​Madagascar​08No​
​14.SCHMITT,
Bertram ​ 
​Germany68No​
​15.THELIN,
Krister Hans
​Sweden45​No​
​16. ​UGREKHELIDZE,
Mindia ​  
​Georgia​20No​

 

 

 


    

Results of the first round


Last Update : 8 December 2014
Held on 8 December 2014, 15:40 (New York Time)

                            Number of ballot papers:119
Number of invalid ballots:15
Number of abstentions: 0
Number of valid ballots: 104
Number of States Parties voting:   104
Two-thirds required majority: 70

 

Results (first round)

Name Nationality Votes Elected
​1.ALAPINI-GANSOU, 
Reine Adelaide Sophie
​Benin12​No​
​2.BAHLOUL,  
Abdelkader Ben Ali
​Tunisia12​No​
​3.BENNEH,
Emmanuel Yaw
​Ghana05​No​
​4.BIRMONTIENĖ,
Toma
​​Lithuania 22​No​
​5.​​BRANT,
Leonardo Nemer Caldeira
​Brazil34​No​
6.   CHUNG,
Chang-ho
Republic of Korea 73
Yes
​7.ĐURĐEVIĆ,
Zlata ​ 
​Croatia35​No​
​8. GONTŠAROV,
Pavel
​Estonia26​No​
​9. ​HOFMAŃSKI,
Piotr ​ 
​Poland63​No​
​10.KOVÁCS,
Péter ​ 
​Hungary 52​No​
​11.MINDUA, ​
Antoine Kesia-Mbe
Democratic Republic of the Congo39​No​
​12.PEREIRA, ​
Maria Natércia Gusmão
​Timor-Leste 38​No​
​13. ​PERRIN DE BRICHAMBAUT, 
Marc Pierre ​
​France61​No​
​14. ​RATIARAISOA,
Harimahefa ​
​Madagascar​11No​
​15.SCHMITT,
Bertram ​ 
​Germany67​No​
​16.THELIN,
Krister Hans
​Sweden44​No​
​17. ​UGREKHELIDZE,
Mindia ​  
​Georgia​23No​

 

 

 


Source:  Assembly of States Parties